Opis konferencji

Szanowni Państwo,

W imieniu Stowarzyszenia Wielkopolski Dom Pasywny zapraszam Państwa na Konferencję: Budownictwo pasywne. Budownictwo Zielone.

Dyrektywa unijna z 2010 roku dotycząca charakterystyki energetycznej budynków zakłada, że od 1 stycznia 2021 roku wszystkie nowe budynki nie będą praktycznie zużywały energii. Oznacza to, że będą to obiekty o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną jednocześnie wykorzystujące mikro instalacje energii odnawialnych jako źródło energii elektrycznej. Te same dyrektywy wzywają też do drastycznego ograniczania zużycia energii w budynkach już istniejących. W obu przypadkach najlepszym i sprawdzonym rozwiązaniem jest standard pasywny.

Równolegle, można zaobserwować rozwijający się trend związany z budownictwem zielonym/naturalnym. Jednym z głównych dodatkowych kryteriów stosowanych w tego rodzaju budynakach jest stosowanie materiałów odnawialnych pochodzenia roślinnego lub z powszechnie dostępnych zasobów surowców mineralnych bez znacznego obciążenia środowiska procesem produkcyjnym wyrobów oraz ich transportem na miejsce budowy.

Aspekty te są istotne w ocenie ilości tzw. energii wbudowanej. Certyfikaty charakterystyki ekologicznej (LEED, BREEM oraz inne) nie są obowiązkowe -wykonywane są obecnie bardziej ze względów prestiżowych - ale można się spodziewać, że w perspektywie kilkuletniej staną się standardem wymaganym przez prawo. Konferencja: Budownictwo pasywne. Budownictwo Zielone ma na celu nakreślenie wzajemnej relacji między obu standardami. Przykłady pokazane w trakcie konferencji reprezentują zarówno obiekty pasywne jak i zielone ale również takie, które łączą w sobie oba te standardy.

Konferencja będzie skierowana do przedstawicieli jednostek samorządów lokalnych jak i indywidualnych inwestorów zainteresowanych budową obiektów pasywnych i zielonych. Każdy z uczestników konferencji zarejestrowany poprzez strone internetową otrzyma pocztą drukowaną wersję publikacji pokonferencyjnej zawierająca artykuły dotyczące tematyki wystąpień a także będzie mógł wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych koszulek.

Złoszenia na Konferencję należy dokonać do 14 października 2014 roku (do godz 18:00) korzystając z elektronicznego formularza lub o godz. 9:30 w dniu konferencji, przed wejściem na salę.

Organizator:
Wielkopolski Dom Pasywny
Dofinansowanie:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Patronat:
Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Projekt i realizacja: Bartosz Królczyk 2014