Publikacja

Standard pasywny powstał w Niemczech pod koniec lat 90-tych choć jego korzenie sięgają połowy XX wieku. Od tego czasu, standard ten zdobył ogromną popularność i udowodnił, że jest niezawodnym sposobem budowy domów praktycznie we wszystkich strefach klimatycznych. Bardzo wysoka energooszczędność, wysoki komfort cieplny i jakość powietrza oraz ekonomiczność tej filozofii budowania sprawiły, że obecnie na całym świecie powstało już ponad 50 tysięcy tego rodzaju obiektów a ich liczba stale rośnie. W tym standardzie budowane są budynki mieszkalne (jedno i wielorodzinne), biurowce, a także wszelkie budynki użyteczności publicznej (szkoły, szpitale, a nawet więzienia i kościoły). W ostatnich latach, pierwsze budynki pasywne pojawiły się również w Polsce.

Sklep Allegro Stowarzyszenia WiDP
(kliknij na okładkę by przejść do sklepu allegro)

Książka: BUDYNKI PASYWNE. Jak tanio i bez problemów zbudować budynek zrównoważony jest poradnikiem dla inwestorów,stanowiącym zbór aktualnej wiedzy i doświadczeń pomocnych przy budowie obiektów standardzie pasywnym. Poradnik przeznaczony jest zarówno dla osób planujących budowę domu mieszkalnego jak i dla przedstawicieli samorządów zaangażowanych w budowę obiektów użyteczności publicznej.

Poradnik podzielony jest na następujące działy:

  1. Zasady projektowania budynków w standardzie pasywnym.W dziale tym, w prosty sposób, omawiamy wyróżnione przez nas osiem zasad projektowania i budowy obiektów w standardzie pasywnym. Spełnienie wszystkich zasad jest niezbędne by budynek spełniał wymogi standardu pasywnego, ale też bardzo ważne w uzyskaniu odpowiedniego komfortu a więc i zadowolenia ostatecznych użytkowników.
  2. Technologie związane z budownictwem pasywnym.W dziale tym omawiamy szereg technologii stosowanych w budownictwie pasywnym.Choć standard pasywny jest otwarty na stosowanie w budynkach różnorodnych technologii, niektóre z nich są lepiej predysponowane niż inne do zastosowania w tego rodzaju obiektach.
  3. Przykłady budynków pasywnych i zielonych. Dział ten zawiera kilka wybranych przykładów budynków pasywnych powstałych w ostatnich latach. Prezentowane projekty obejmują zarówno domy jednorodzinne jak i obiekty użyteczności publicznej.
  4. Finansowanie, regulacje prawne i oddziaływanie na środowisko. W dziale tym omawiamy kwestie finansowe związane z inwestycjami w budynki niskoenergetyczne (w tym możliwości skorzystania z zewnętrznych źródeł finansowania), jak i aspekty ekologiczne oraz społeczne związane z budową obiektów w standardzie pasywnym.

Pasywne 3D

Książka ta jako pierwsza na świecie współpracuje z mobilną aplikacją rzeczywistości rozszerzonej - PASYWNE3D pozwalającą na generowanie na stronach poradnika interaktywnych, wirtualnych obiektów 3D przy pomocy smartfonów i tabletów. Aplikacja PASYWNE3D, która jest dostępna za darmo pozwala na zaawansowaną prezentację multimedialną treści poradnik a uzupełniając je i rozszerzając. Aplikacja mobilna uruchamia kamerę smartfonu/tabletu, a po jej skierowaniu na okładkę lub specjalnie oznakowane strony publikacji, osadza wirtualne treści w rzeczywistej przestrzeni. W ten sposób czytelnik może zobrazować każdą z ośmiu zasad projektowania i budowy obiektu pasywnego oraz zrozumieć znaczenie stosowanych w nim materiałów, komponentów i urządzeń. Niniejsza publikacja wraz z aplikacją PASYWNE3D ma na celu przekazanie wiedzy na temat zasad budownictwa zrównoważonego oraz pokazanie najlepszych przykładów stosowa­nia standardu budownictwa pasywnego (w tym także zeroenergetycznego) w Europie. W najbliższych latach to właśnie konieczność znacznej poprawy efektywności ener­getycznej nowej i już istniejącej infrastruktury może okazać się największym wyzwaniem dla samorządów lokalnych w Polsce. Możliwość podpatrzenia najlepszych praktyk w tej dziedzinie powinno znacznie ułatwić proces nadchodzącej transformacji.

Książka: BUDYNKI PASYWNE. Jak tanio i bez problemów zbudować budynek zrównoważony jest dostęna do zakupu w sklepie Allegro Stowarzyszenia Wielkopolski Dom Pasywny

Organizatorzy:
Wielkopolski Dom Pasywny
Dofinansowanie:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Patronat:
Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Projekt i realizacja: Pasywny +, 2015